
Cloudová řešení Rockwell Automation
seriál příspěvků o využití cloudových řešení v průmyslové automatizaci
1. část - výhody cloudových řešení
S postupující digitální transformací v průmyslové automatizaci můžeme pozorovat stále častěji využití softwarových aplikací, které jsou samy o sobě lokalizovány na vzdáleném úložišti (cloudu), anebo pracují s daty, která jsou v cloudovém prostředí uložena.
Některé nové softwarové produkty jsou dnes na trhu nabízeny jako SaaS (Software as a Service), tedy bez přímého downloadu zákazníkem, pouhým zpřístupněním oprávnění užívat aplikaci, která je umístěna v cloudu.
V tomto příspěvku se zamyslíme nad tím, proč trvale roste podíl cloudových softwarových řešení, v čem jsou tato řešení pro průmyslové podniky přínosná, jaké přináší výhody a jakými způsoby mohou našim zákazníkům usnadnit práci.
1) Snadná instalace a škálovatelnost
Softwarové produkty, které jsou umístěné v cloudu, není třeba instalovat na počítači uživatele. Odpadají tak problémy spojené s intalací, možnosti konfliktů s aktuální verzí operačních systémů, či problémy s nastavením firewallu a dalších bezpečnostních prvků. Aplikace je v cloudovém prostředí již nainstalována a uživatel po zakoupení licence k ní může snadno přistupovat. Podobně snadné je i zprovoznění doplňkových produktů a rozšíření, změna rozsahu licence a podobně.
2) Přístup z libovolného místa
K aplikacím a datům uloženým v cloudu je možné přistupovat z libovolného zařízení a místa na světě. Snadno tak můžete zobrazovat data uživatelům na mobilních zařízeních, ale stejně tak můžete pracovat na vývoji jednoho projektu z různých míst.
3) Sdílení dat a práce v týmu
K datům v cloudu může snadno přistupovat více uživatelů. Moderní cloudové systémy disponují sofistikovanou správou uživatelů, uživatelských skupin, prostředky k jejich autentikaci a správě přístupových oprávnění. Cloudová aplikace vám tedy umožní nejen sdílet s konkrétními uživateli právě taková data, která ke své práci potřebují, ale také například realizovat vývoj společného projektu v týmu vývojářů pracujících v různých místech.
4) Snížení investičních a provozních nákladů
Při používání aplikací běžících v cloudovém prostředí klesá potřeba vytváření vlastních serverových či datových center, čímž se logicky snižují investiční náklady spojené s výpočetní technikou v daném podniku. Při nižším počtu výpočetních zařízení dochází taktéž k redukci provozních nákladů spojených s údržbou jejich hardware i software.
5) Optimální výkon
Cloudová centra disponují hardwarovými i softwarovými technologiemi poskytujícími optimální výkon. Udržování úrovně výkonu serverů a dalších zařízení je odpovědností poskytovatele cloudových služeb, nikoliv zákazníka, který služby využívá.
6) Kybernetická bezpečnost
Společnosti provozující cloudová centra dbají důrazně na zajištění kybernetické bezpečnosti. Aplikace a data, ke kterým v cloudu přistupujete, jsou profesionálně chráněna proti ztrátě či zneužití a zákazníci, kteří cloudové služby využívají, nemusí vynakládat tolik úsilí k zajištění kybernetické bezpečnosti jako při provozu vlastních serverů a datových center.