Nové motorové jističe 140MT

Aktuální novinkou v sortimentu přístrojů pro ochranu motorů jsou nové motorové jističe 140MT. Tyto poslouží jako plnohodnotná náhrada stávajících motorových jističů 140M s dalšími vylepšeními. Současně bychom rádi upozornili na definitivní konec dostupnosti motorových jističů 140M-C a 140M-D včetně příslušenství, který je stanovený na 31.12.2021.

 

Odkazy na převodní tabulky

Převodní tabulka (PDF)

Převodní tabulka (XLS)

 

Výhody 140MT bychom mohli shrnout několika body

 • vyšší nastavitelný jmenovitý proud i zkratová odolnost
 • kompaktní provedení
 • sjednocené speciální varianty v rámci jedné velikosti rámu (frame D)
 • nižší tepelné ztráty
 • standartně uzamykatelná hlavice a kryt proti nežádoucímu zásahu do nastavení (frame D)
 • propojovací moduly pro přímou montáž jističů na stykače 100-K/C/E
 • možnost reverzního zapojení popř. nové certifikace

 

Jističe v základním provedení lze identifikovat pomocí označení 140MT-C3E (dříve 140M-C2E). Tyto jsou dostupné s identickými proudovými rozsahy (max. 32A) i zkratovou odolností. Nově jsou ale k dispozici pouze s kompletní ochranou proti zkratu a přetížení s pevně nastavenou třídou ochrany 10.

Speciální motorové jističe 140MT-D9 jsou dostupné s proudovými rozsahy až do 40A a zahrnují všechny varianty s atypickými vlastnostmi:

 • s ochranou proti zkratu a přetížení se zvýšenou zkratovou odolností (140MT-D9E)
 • s ochranou proti zkratu bez ochrany proti přetížení (140MT-D9N)
 • pro aplikace s frekvenčním měničem a pohonem více motorů současně (140MT-D9V)
 • pro jištění transformátorů popř. motorů s vysokými magnetizačními proudy (140MT-D9T)
 

Nabídka příslušenství je stejně jako u "minulých" jističů 140M velmi bohatá. K dispozici jsou stykačové propojky, propojovací lišty, pomocné kontakty pro přední nebo postranní montáž, uzamykatelné hlavice, sety pro ovládání ze dveří rozvaděče popř. vypínací a podpěťové spouště. Sortiment kompaktních motorových jističů 140MT budou i v dalších letech doplňovat také některé původní varianty ze sortimentu 140M. Konkrétně se jedná o všechna provedení 140M-F8E a 140M-F8N s proudovými rozsahy do 45A, které budou včetně kompatibilního příslušenství dostupné i nadále.

 

Odkazy na katalogy 140MT

Produktový list

Prezentace

Podrobný katalog

 

Další změna v sortimentu 140MT se paradoxně týká miniaturních instalačních jističů pro globální aplikace (1489-M). Tato řada vhodná pro jištění přístrojů v rozvaděčích disponuje pouze základní zkratovou odolností 10kA, která v náročnějších aplikacích nemusí vyhovět. Tento nedostatek eliminuje sortiment jističů řady 140UT (dříve 140U), který aktuálně prochází po vzoru motorových jističů 140MT stejným procesem inovace.

 

Odkazy na katalogy 140UT

Podrobný katalog